Josef Mánes: KALENDÁRIUM - měsíčník orloje

Uveďme si výňatek krásně stylizovaného textu z brožury o Staroměstském orloji od pana PhDr. Františka Páty z r. 1942. Autora, velkého milovníka Litomyšle a znalce Mánesova díla a knihovníka Národního muzea, popravili za jeho vlastenectví nacisté ve stejném roce.

Kalendář čili Měsíčník vyniká překrásnou malbou uměleckou, kterou provedl malíř Josef Mánes.
Měsíčník je vlastně kalendář s jeho znaky. Je to kruhová deska měděná, která se jednou za rok otočí. Vidlice nahoře připevněná ukazuje den, připadajíící na ten den svátek a jiné zprávy kalendářní.

Měsíčník skládá se ze dvou částí: 1. nehybné uprostřed s nejstarším znakem Starého města pražského z doby krále Vladislava II., a 2. z vlastního kalendáře.

Tento má dvě skupiny vyobrazení. Kolem znaku je 12 znamení zvířetníkových, k nimž Mánes připojil postavy dětí , aby obrazům dodal více života. Znamení Beran, Býk, Rak, Lev, Štír, Kozorožec a Ryby mají při sobě chlapečky, Blíženci jsou dvě děti, Panna má pšeničné klasy a srp, Váhy drží panna, místo Vodnáře je Vodnářka.

Druhý kruh 12 obrazů měsíců nám předvádí, co se během roku děje v přírodě, proto jsou náměty vzaty z domácího života českého venkova.

 


Datum poslední úpravy: 10.04.2013 10:10
Vaše názory nám můžete poslat na náš email.

Ing. Oldřich Oplatek, CSc.

HOME OPLATEK software